Skúsenosti našich dobrovoľníkov

Na tomto mieste by sme sa radi podelili s autentickými skúsenosťami z dobrovoľníckej služby od našic predchádzajúcich dobrovoľníkov, ktorých sme ostili v našej organizácii od roku 2006. Sú to autentické vyjadrenia našich dobrovoľníkov, ktoré sme nijako necenzurovali. Jediné, čo sme urobili je, že sme ich preložili z Angličtiny do Slovenčiny a ponúkame Vám ich tak, ako nám ich napísali naši dobrovoľníci.

Vincent z Francúzska

Keď som bol dobrovoľníkom na EDS v Nitre, tvorili sme skupinu šiestych dobrovoľníkov, takže nebolo vždy jednoduché spolunažívať. Boli sme skupina šiestych rôznorodých osobností s úplne rozličnými názormi. Časom, ako sme sa spolu viac rozprávali sme začali tvoriť dobrý tím, ktorý začal dobre pracovať pre náročnú prácu v YMCA.
Ja som pôsobil na škole ako asistent pedagóga na hodinách Francúzskeho jazyka na Piaristickom gymnáziu. Venoval som sa tejto činnosti 4 dopoludnia týždenne. Taktiež som doučoval Angličtinu zdravotne postihnutých mladých ľudí a vo zvyšku môjho času som sa snažil prezentovať našu organizáciu YMCA v meste Nitra na rôznych školách tak, že sme usporiadali rôzne prednášky o Európe, a o Európskej dobrovoľníckej službe. V YMCA sme veľa pracovali s mladými ľuďmi zdravými aj s mladými ľuďmi so zdravotným znevýhodnením, alebo ktorí mali nejaký problém vo svojom živote.
Na mojej EDS som sa po prvé naučil lepšie porozumieť mladým ľuďom. Už som mal predchádzajúcu skúsenosť s dobrovoľníkmi v Afrike, ale na tejto EDS som po prvýkrát pochopil, že dobrovoľníci sú často úplne rozdielni a aj tak môžu spolu vytvoriť jeden tím, napriek odlišným pohľadom na vec.
Po druhé som sa naučil ako pracovať s deťmi a mladými ľuďmi, keďže som pred tým ťažko s nimi nadväzoval kontakt, táto skúsenosť ma naučila, že môžem byť pre deti dobrým učiteľom Francúžštiny.
Nitra je skutočne zaujímavé mesto, s atraktívnymi miestami, ktoré je dobré vidieť, nie je ďaleko od takých hlavných miest ako Budapešť/Viedeň/Praha, nie je príliš veľké mesto, sú v ňom univerzity s veľa študentov, ktorí taktiež obľubujú nočný život, takže je to skvelé miesto pre zábavu a spoznávanie mladých ľudí. Slováci sú veľmi fajn okrem jazyka, ktorý je dosť zložitý, ale za pár mesiacov strávených v Nitre sa s ním môžete v pohode dohovoriť.
Počasie v Nitre je tiež super, trošku ťažšie je to v zime so snehom a so zimou, ale vždy môžete nájsť miesta s dobrou atmosférou, ktoré Vás zohrejú. S Nitrou si udržujem neustále kontakt, rád sa do Nitry vraciam, ako to je len možné, pretože sa v tomto meste cítim šťastný a vždy ma tam niekto milý očakáva, takže určite by ste mali navštíviť a spoznať Nitru a zažiť svoju EVS v tomto meste.

Pridaj komentár